Obsedantno-kompulzívna porucha u psov a mačiek
Určite ste sa občas stretli s tým, že Váš domáci miláčik zábavne pobehuje za svojim chvostom. Avšak, ak sa toto správanie objavuje príliš často, mali by ste spozornieť.
Môže ísť totiž o prejav OCD syndrómu, nazývaný aj ako obsedantno - kompulzívna porucha, ktorá spôsobuje opakujúce sa správanie, či určité rituály u zvieratiek. Ide o jeden z najčastejších problémov spojených so správaním u našich domácich miláčikov. Kompulzívna porucha sa vyskytujú hlavne u zvierat, ktoré vykazujú nervozitu, zvýšenú aktivitu, úzkosť, či nervozitu.
OCD u psov
Prvé viditeľné príznaky u psov spočívajú v zintenzívnení určitých prejavov psej povahy. Najčastejšie sa stretávame s príznakmi ako je:
- bezdôvodné štekanie,
- olizovanie tlapiek, či srsti, a to až do takej miery, že si môže pes dokonca aj ublížiť,
- naháňanie chvosta, čo predstavuje stereotypné správanie,
- točenie sa,
- zmeny na koži alebo kožušine,
- problémy s prijímaním potravy - pes stráca záujem o jedlo,
- problémy s povahou a správaním psa - môže byť agresívnejší, či nervóznejší.
OCD u mačiek
Obsedantno - komuplzívnu poruchu môžu mať aj mačky. Táto porucha je odvodená od ich prirodzeného správanie. Odporúčame nepodávať mačke, u ktorej máte tušenie, že trpí OCD poruchou lieky bez toho, aby ste sa najskôr porozprávali o tom so svojím veterinárom. Mačky, ktoré trpia touto poruchou môžu vykazovať tieto symptómy:
- nadmerné čistenie srsti,
- žutie kožušiny do takej miery, že nastane strata srsti,
- neustále mačanie,
- prenasledovanie vlastného chvosta,
- sanie kúskov látky, vlny
Príčiny vzniku poruchy môžu byť rôzne
- Nedostatočná fizická aktivita zvieraťa, málo pohybu, či znudenosť. Predísť tomuto správaniu môžeme napríklad tým, že sa v prvom rade budeme snažiť upraviť vzťah majiteľa a zvieratka. Je potrebné sa mu venovať viac, socializovať ho, či hrať sa sním.
- Nesprávny výcvik, čo predstavuje neprimerané trestanie, zlé načasovanie odmeny.
- Situácie, ktoré vyvolávajú úzkosť, strach, nervozitu. K tomuto správaniu často dochádza, keď je zviera vystavená stresu, napríklad v konfliktnej situácii alebo pri náhlej zmene okolia.
- Individuálna, či plemenná predispozícia zvieratka.
- Zdravotné problémy.
Ako postupovať ďalej?
Ak spozorujete akékoľvek zmeny v správaní Vášho domáceho miláčika neváhajte navštíviť veterinára. Ten urobí dôkladné vyšetrenie a overí, či sa jedná o zdravotný problém alebo nie. Nevyhnutné sú aj pravidelné kontroly.