Očný parazit - Thelazióza psov a mačiek
Ide o parazitické oftalmologické očné ochorenie, ktoré postihuje domácich i voľne žijúcich mäsožravcov, ale i človeka. Pôvodca sa označuje ako orientálny červ.
Prenášaný je konkrétne lesným druhom drozofilnej mušky Phortica variegata. Tento očný červ je prítomný v spojivkovom vaku a slzných kanálikoch. Dokáže u psov vyvolať vážne zápaly spojiviek, ktoré môžu viesť v horších prípadoch dokonca až k slepote.
Aké sú príznaky ochorenia?
Môže ísť o nadmerné žmurkanie, začervenanie, opuch postihnutého oka, svrbenie, výtok z očí, zápal spojiviek... Výraznosť klinických prejavov závisí aj od závažnosti infekcie. Infikované môže byť len jedno oko, ale aj obe oči zároveň.
Prvý prípad tohto ochorenia bol pozorovaný v roku 1910 v Pakistane a preto sa mu hovorilo "oriental eyeworm". V Európe bol jeho prvý výskyt zaznamenaný v roku 1989 v Taliansku (Piemont). Po roku 2000 sa objavil postupne vo väčšine Európy. V roku 2016 bol zaznamenaný aj na Slovensku konkrétne v okolí Košíc a Michaloviec a jeden prípad aj v Modre.
Liečba tohto nepríjemného ochorenia spočíva v podaní vhodných antiparazitík a manuálneho vytiahnutia parazitov zo spojivkového vaku.