Psíčkari, odčervujete pravidelne svojho miláčika?
Každý majiteľ psa či mačky sa určite stretol s pojmom odčervenie. Odčervenie psa a mačky by malo byť samozrejmou súčasťou starostlivosti o vašich domácich miláčikov.
Každý majiteľ psa či mačky sa určite stretol s pojmom odčervenie. Odčervenie psa a mačky by malo byť samozrejmou súčasťou starostlivosti o vašich domácich miláčikov. Odčervením za zviera zbavuje vnútorných črevných parazitov (škrkavky, pásomnice), ktoré ohrozujú nielen zvieratá, ale aj človeka. Neodčervený psík či mačka je zvlášť nebezpečný pre deti, ktorých imunitný systém si nevie s parazitmi poradiť tak ako dospelý človek. Cieľom odčervenia je zničiť prítomné parazity v čreve a zabrániť tak vylučovaniu ich vajíčok trusom do okolitého prostredia.
Prečo odčervovať?
Odčervenie zvieratka chráni vás a vašu rodinu pred parazitmi, nakoľko niektoré z parazitov sú prenosné aj na človeka (škrkavka psia, škrkavka mačacia, niektoré druhy pásomníc). Zvlášť je to dôležité keď sa v domácnosti nachádzajú malé deti, ktoré sa pri hrách so zvieraťom môžu ľahko nakaziť. Infekcia parazitmi u zvierat je zo začiatku nenápadná, často bez príznakov. U psov a mačiek sa môže prejaviť stratou hmotnosti, nekvalitnou srsťou, hnačkami, nechutenstvom, narušenou imunitou až poškodením orgánov. Vajíčka parazitov sú skoro všade. Vylučujú sa vo veľkých množstvách a sú mikroskopických rozmerov, voľným okom neviditeľné, vo vonkajšom prostredí sú veľmi odolné (prežívajú aj v nežiaducich klimatických podmienkach). Dospelé parazity v truse alebo zvratkoch pozorujeme len výnimočne. Vajíčka parazitov sa nevylučujú pravidelne a preto ich nie vždy musíme vo vzorke trusu nájsť. Vyšetrujú sa vždy malé vzorky trusu odoberané niekoľko dní a vzorku je nutné do vyšetrenia uchovávať v chlade.
Nakazenie človeka parazitmi je spočiatku bezpríznakové, diagnostika (odhalenie ochorenia) parazitárnych ochorení je zložitá vzhľadom na rôzne vývojové štádia parazitov a rôznorodé (nešpecifické) príznaky (nechutenstvo, hnačky, bolesti brucha, anémia, alergické prejavy, kašeľ, migréna, depresia...), pričom negatívny výsledok nemusí znamenať neprítomnosť ochorenia.
Proti akým parazitom odčervujeme?
Škrkavky (Toxocara, Ancylostoma, Trichuris, Uncinaria)
Škrkavky sú najčastejším vnútorným parazitom psov a mačiek. Škrkavkami sa nakazí zviera už v tele matky, prípadne hneď po pôrode mliekom a počas celého života ho ohrozujú vajíčka parazitov všade vonku, v prostredí kontaminovanom výkalmi.
Škrkavky sú asi 10 cm dlhé oblé červy, ktoré sa v dospelosti nachádzajú v čreve, ale dovtedy ako larvy môžu putovať po celom tele.
Pásomnica (Taenia, Echinococcus, Dipilidium)
Pásomniece sú častým parazitom psa. Nachádzajú sa v tenkom čreve, v dospelosti majú 1-500cm v závislosti od druhu. Vajíčka odchádzajú trusom do prostredia. K ich vývoju je potrebný medzihostiteľ napríklad blcha alebo zajac. Pes sa nakazí požitím medzihostiteľa.
U psov a mačiek pozorujeme zriedkavejšie aj iné parazity, ako giardie, kokcídie, toxoplazma (nebezpečné ochorenie pre tehotné ženy prenášané mačacími fekáliami).
Ako často odčervovať?
V prvom rade si treba uvedomiť, že samotné odčervenie je jednorazový úkon. Odčervovacia látka pôsobí len na dospelé parazity v čreve a to iba 24 hodín. Z tohto dôvodu je potrebné odčervenie pravidelne opakovať. Odčervovacie intervaly sú odvodené z vývojového cyklu parazitov a zabezpečujú maximálnu ochranu zvieratka aj okolia.
Skoro každé šteniatko a mačiatko je napadnuté vnútornými parazitmi v podstate hneď po narodení. Parazity ho infikujú už počas gravidity alebo sa infikuje hneď po narodení materským mliekom. Odčervenie by sa preto nemalo podceniť ale zahájiť hneď od začiatku života. Odčervenie býva jedným z prvých úkonov, s ktorým sa u veterinára stretnete.
Odčervenie je jedným zo základných predpokladov starostlivosti o zvieratko. Aj to je dôvod, prečo sú niektoré lieky na odčervenie dostupné aj bez lekárskeho predpisu (Pratel, Drontal, Zantel), a môžete si ich zakúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu či u vášho veterinára.
Čím odčervovať?
Na trhu je široká paleta prípravkov na odčervenie. Vybrať si môžete pasty, sirupy, tabletky aj spot on prípravky (tzv. kvapky). Výborne sa osvedčili najmä kombinované prípravky, väčšina z nich je viazaná na lekársky predpis, preto je vhodné odčervenie absolvovať u veterinára. Pre lepšiu účinnosť sa odporúča striedať prípravky s odlišným zložením, aby sme zamedzili vzniku možnej rezistencie (odolnosti) parazitov na účinnú látku.
Tabletky na odčervenie
Na trhu je nespočetné množstvo odčervovacích tabletiek. Mnohé sa líšia len názvom, niektoré množstvom účinnej látky, prípadne aj zložením. Dávkovanie odčervovacích liekov sa odvíja predovšetkým od hmotnosti odčervovaného zvieratka, ale aj od veku. Všeobecne sa odporúča podať radšej vyššiu dávku, hmotnosť zvieratka zaokrúhľuje skôr nahor. V súčasnosti však už existujú tabletky na 2 kg, 10 kg, 18 kg, 25 kg aj 35 kg, a tak je dávkovanie možné viac menej na mieru. Tabletky sú vhodné pre staršie zvieratká aj väčšie šteňatá, pre ktoré nie je problém raz za čas prehltnúť tabletku. Pozor treba dať pri výbere tabletiek pre mačky. Nie všetky tabletky pre psov sú vhodné aj pre mačky. Pre mačky existujú špeciálne tabletky pre mačky na priemernú váhu 4 kg (Drontal pre mačky, Prazimec C).
Sirup na odčervenie
Suspenzie sú určené pre najmladšiu vekovú kategóriu, pre šteniatka. Sirup (Drontal junior) sa dá presne nadávkovať aj pre tie najmenšie zvieratká a jeho aplikácia striekačkou rovno do papuľky je jednoduchá.
Pasta na odčervenie
Vhodná je pre psov a mačky, ktorým je z rôznych dôvodov problematické podať tabletku. Pre veľkých výmyselníkov sú dostupné aj ochutené verzie. Sú to napr. Banminth, Vitaminthe, Panacur.
Spot on
Sú vhodnou alternatívou na odčervenie pre mačky (Profender, Advocate, Stronghold), výhodou je ich jednoduchá aplikácia. U psov (Advocate, Stronghold) sa používajú pre ich širšie spektrum účinku, často na prestriedanie iných prípravkov. Spot on sa aplikuje priamo na kožu v oblasti kohútika, zviera sa nesmie kúpať dva dni pred a po aplikácii. Nevýhodou je vyššia cena prípravkov.
Injekčné odčervenie
Priamo u veterinárneho lekára je možné aj odčervenie injekciou (Bancid-praziquantel). Výhodou je jednoduchá aplikácia a široké spektrum účinku. Používa sa hlavne u mačiek. Nevýhodou je nepríjemná injekcia pre zvieratko a stres z návštevy veterinára.
Prírodná medicína
U niektorých chovateľov sa dodnes traduje odčervenie zvieratka cesnakom. Na túto formu prevencie sa všeobecne neodporúča spoliehať. Určite je vhodné raz za čas zvieratko odčerviť aj tabletkami.
Odporúčanie LionVet.sk
Na odčervenie šteniatok a mačiatok sú vhodné rôzne suspenzie a pasty, ktoré sa dajú na ich hmotnosť presne nadávkovať, často bývajú ochutené, výhodou je ich bezproblémové podanie. V neskoršom veku sa dajú použiť tabletky, prípadne pasta.
Presné dávkovanie nehrá až takú rolu a všeobecne sa odporúča dať radšej vyššiu dávku prípravku. Pre zvieratká, s ktorými sa nedá dohodnúť na tabletke, je ideálne odčervenie formou spot on, ktorý sa aplikuje na kožu. Prípadne je možné pri návšteve veterinára využiť aj odčervenie aj formou injekcie.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku