Dnes otvorené 09:00 - 14:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421220512096

Základy správnej vyživy v drobnochove králikov

Základy správnej vyživy v drobnochove králikov

Všetko, čo by ste mali vedieť. V praxi malých zvierat sa často stretávame s nevedomosťou chovateľov králikov o fyziologických pochodoch a správaní ich mazlíčkov.

Radi by sme preto na nasledujúcich riadkoch objasnili základy ohľadom jednej z najdôležitejších tém a tou je trávenie potravy a výživa.

Králik patrí medzi druhy herbivorné, čo znamená, že sa živý len rastlinnou potravou. Jeho hlavnou zložkou potravy je vláknina, ktorá sa v žalúdku a v čreve štiepi na základné živiny. Vláknina, ktorú králik prijme, sa delí na stráviteľnú a nestráviteľnú. Oba druhy vlákniny sú pre fyziologické pochody dôležité, pretože nestráviteľná je vylučovaná vo forme tvrdých bobkov a stráviteľná po úprave v slepom čreve je súčasťou mäkkých bobkov . Tieto mäkké bobky sú vylučované počas noci a nadránom a králik ich okamžite konzumuje z análneho otvoru. Tento mechanizmus využitia vlákniny sa nazýva cékotrofizmus.

Cékotrofné bobky sa využijú v tenkom čreve, kde dochádza k vstrebávaniu vitamínov, aminokyselín, jednoduchých cukrov a mastných kyselín. Týmto spôsobom králik využije až 60% vlákniny z potravy. Pretože majú takto zložitý proces trávenia, sú veľmi citlivé na nevhodné a nekvalitné krmivá s nízkym obsahom vlákniny. Preto je vláknina pre nich nevyhnutná a králik bez nej nie je schopný správne tráviť krmivo. Základom stravy je kvalitné lúčne seno. Králik ho prijíma počas celého dňa. Pokiaľ sa používa seno ako stelivo, mal by ho chovateľ každých 24h meniť za čerstvé. Pre doplnenie kŕmnej dávky sa môže použiť zelenina, ovocie, trávy, ďatelina, púpava. Nie je vhodné predkladať im nahnité či nezrelé ovocie, zaparené krmivo a kôstkovicové ovocie (čerešne, slivky).

V zimných mesiacoch je dobré pridávať králikom k strave aj jadrové krmivo - pšenica, jačmeň, ovos, kukurica, usušený chlieb. Takto obohatená strava je vhodná aj pre samice v reprodukcii. Jadrové krmivo sa môže byť súčasťou kŕmnej dávky aj počas celého roku, ale v maximálnej dávke 10g/1kg živej hmotnosti. Nároky na jednotlivé živiny sa menia v závislosti od ročného obdobia a tiež na základe fázy života (mláďa, výkrm, gravidita). Na trhu sú dostupné kompletné plnohodnotné kŕmne zmesi pre chov králikov rôznych kategórií, ktoré sú namixované pre individuálne potreby Vášho miláčika. Ak dodržíte základné pravidlá kŕmenia, Váš králiček bude zdravý a oveľa ľahšie sa ubráni bakteriálnym alebo vírusovým ochoreniam, pretože kvalitná strava je základom pre správne fungovanie organizmu.